بازاریابی محتوا بهترین ابزار قدرت 

 

Content marketing اصطلاحی است که سال هاست در سراسر دنیا به طور جدی پیگیری می شود و اساس کار بسیاری از کسب و کارها در دنیای دیجیتال است. 

کانتنت مارکتینگ یا بازاریابی محتوا یک بازاریابی کاملا مثبت و ارزشمند برای کسب و کار شماست. این نوع بازاریابی برای شما و برای مخاطب یک موقعیت دو سر برد است. 

 

محتوا چیست؟ 

آیا هر متن و مطلبی می تواند محتوای کسب و کار باشد؟ از هر محتوایی می توان برای بازاریابی محتوایی استفاده کرد؟ شرط لازم و کافی برای اثر گذاری یک محتوا چیست؟ 

 

محتوا ابزار قدرت شماست. چیزی است که شما دقیقا و کاملا می توانید به وسیله آن قدرت تان را به نمایش بگذارید. قدرتی که در کلمات و در قلم وجود دارد در هیچ ابزار بازاریابی دیگری وجود ندارد. هر چند که شما از هر روش بازاریابی استفاده کنید آنجا هم به قدرت کلمات نیاز دارید. 

شما می توانید یک محتوای فوق تخصصی هزار کلمه ای بنویسید و آن را در سایت خود قرار دهید، ولی وقتی کسی به آن نیازی ندارد و در واقع مخاطبی ندارد، فاقد ارزش می شود و گوگل نیز هیچ امتیازی به آن محتوا نمی دهد. 

پس معیار سنجش یک محتوای قوی تعداد کلمات و کمیت نیست، هرچند که میزان حداقلی آن باید رعایت شود. معیار سنجش چه از نظر موتورهای جست و جو و چه از نظر مخاطب نوع و کیفیت محتوا است. تولید محتوایی که گروهی از مردم به آن نیاز دارند ارزشمند است. این اصلی است که در اینباند مارکتینگ نیز رعایت می شود. 

 

چرا کسب و کار شما به محتوا نیاز دارد ؟ 

 

۱- نمایشگر تخصص شما 

همانطور که گفتیم محتوای خوب نشان می دهد که شما درباره کسب و کار و تخصص خود چقدر اطلاعات دارد. چقدر از نیاز مشتریان تان آگاه هستید. مردم از طریق مطالعه شما پی به دانش و آگاهی شما می برند. طبق تحقیقات اکثر افراد بیشتر تمایل دارند از کسی خرید کنند که اطلاعات و تسلط بیشتری دارد و حتما قبل از خرید راجه به این موضوع سرچ می کنند. 

 

۲- ایجاد اعتماد 

وقتی مخاطب دنبال رسیدن به جواب سوال خود در گوگل سرچ می کند، سایت های مختلفی را بررسی می کند. آن سایت و محتوای در ذهنش باقی می ماند که محتوای مرتبط تر و ارزشمند تری داشته است. نه صرفا یک مقاله کپی! از این نقطه نسبت به شما حس اعتماد پیدا می کند و برای بقیه سوالات مرتبط به حوزه کاری شما یک راست آدرس سایت شما را تایپ می کند و اگر محصولی داشته باشد احتمالا پس از چند بار مراجعه به سایت خواهد خرید. 

 

۳- آگاهی از کسب و کار و برند شما 

محتوای خوب چندین برابر تبلیغات بازخورد مثبت دارد و بیشتر در حافظه می ماند. تبلیغ چیزی است که شما به اجبار به مخاطب نمایش می دهید و او بطور ناخواسته می بیند. در اکثر مواقع بیننده به این تبلیغ توجهی نمی کند و نام شما در یادش نمی ماند. اما محتوا چیزی است که خودش به دنبال آن می گردد و اگر آن محتوای هدفمند مربوط به شما باشد، مشتری را به شما متصل می کند، با کمترین هزینه!!

 

۴- بیشتر شدن نرخ تبدیل 

محتوا یک تعامل دو سویه است. مخاطب سوال می پرسد و شما از قبل جوابی برای او آماده کرده اید. اگر محتوا با هدف ایجاد تعامل تهیه شود و استراتژی آن برنامه ریزی شود، مخاطب را از طریق ایجاد اعتماد، آگاهی از برند و ایجاد تعامل. 

به سمت مشتری شدن هدایت می کند. 

۵- رتبه بهتر در گوگل – SEO

محتوای ارزشمند و مورد نیاز مخاطب برای گوگل هم با ارزش است. وقتی مخاطب زمان زیادی را روی محتوای شما بگذارد و تعداد نفرات بیشتری آن را بخوانند یا حتی محتوا را با دوستانشان به اشتراک بگذارند، گوگل به مشا امتیاز مثبت می دهد و جایگاه شما را بالاتر می برد. 

 

۶- صرفه جویی در هزینه ها 

هزینه بازاریابی محتوایی به وضوح از تبلیغات و مارکتینگ سنتی کمتر است و تاثیر آن در جذب بیشتر. البته که در بازاریابی نمی توان فقط از یک روش استفاده کرد و الباقی را کنار گذاشت. 

 

تا اینجا با محتوا و ضرورت استفاده از محتوا و بازاریابی محتوا آشنا شدید، حتما می پرسید خب چطور انجامش دهیم: 

 

بازاریابی محتوا 

یک برنامه بازاریابی محتوا قوی شامل چند قسمت مهم و البته برنامه ریزی دقیق است. این نوع از بازاریابی بر خلاف سایر روش ها زودبازده نیست و بسته به کیفیت محتوا ممکن است چندین ماه طول بکشد. 

 

۱- هدف بازاریابی محتوا 

پایه و اساس برنامه بازاریابی محتوا است. پایه ای که اگر ناقص و مبهم بنا شود ادامه کار با آشفتگی همراه است. هدفتان افزایش فروش است؟ یا افزایش ترافیک؟ چند درصد؟ در چه مدت؟ با چه کلمات کلیدی؟ 

همه این موارد باید دقیق و منطقی مشخص شوند. لطفا دنبال معجزه و پیش بینی های نجومی نباشید! واقع بینانه هدف بچینید. 

 

۲-  رقبایتان را بشناسید 

بررسی و شناخت رقبا به شما این امکان را می دهد تا راه های رفته و بی نتیجه آنها را دوباره تکرار نکنید. از موفقیت هایشان الهام بگیرید و همه این تجربیات را هنگام برنامه ریزی لحاظ کنید. 

 

۳- مخاطب تان را بشناسید 

بسیار مهم است که شما برای چه گروهی از جامعه محتوا تهیه می کنید. مسلما محتوای مرتبط با کودکان با محتوای مناسب مردان بالای ۴۰ سال متفاوت است! مخاطب است که نوع قلم و حوزه کاری را برای شما مشخص می کند. شما باید برای مشتریان بالقوه که می توانند از طریق محتوا بالفعل شوند بنویسید. 

 

۴- تعیین استراتژی محتوا 

در این قسمت شما باید سبک و سیاق کار خود را مشخص کنید. اینکه پیام اصلی تان چیست؟ به چه سوالات و نیازهایی پاسخ می دهید؟ برای هدایت خواننده از محتوا به کسب و کار چه اقداماتی لازم است؟  ایده پردازی کنید و ایده های کلی تان را مشخص کنید. 

 

۵- نوشتن تقویم محتوایی

تهیه این تقویم بسیار با اهمیت است. شما باید بدانید چه وقت دقیقا چه کاری باید انجام دهید تا از چند روز قبل آن استارت آن را بزنید، با طراح و نویسنده هماهنگ کنید و اشکالات کار را قبل از انتشار برطرف کنید. 

 

۶- تهیه محتوا طبق تقویم محتوا 

خب تازه در این مرحله به نوشتن یا تهیه محتوای مورد نظر می رسیم. در اینجا می دانیم هدف چیست، مخاطب کیست، کلمات کدامند، لحن مان باید چگونه باشد، چه تاریخی چه نوع محتوایی (متن،اینفوگرافیک،عکس،فیلم و…) باید منتشر شود و چگونه مخاطب را از محتوا به سمت برند هدایت کنیم. با در نظر گرفتن همه این موارد تیم تولید محتوا شروع به کار می کنند. 

 

۷- ارزیابی 

طبق اهداف زمانی تعیین شده، در بازه زمانی مورد نظر مثلا یک ماهه، نتایج را بررسی می کنیم. اگر هدف فروش بوده چقدر فروش افزایش یافته. اگر هدف افزایش ترافیک بوده چند درصد افزایش ترافیک داشته ایم. با توجه به این نتایج یا طبق همان برنامه قبلی پیش می روید یا تغییرات واصلاحاتی انجام می دهید. 

تاثیر محتوا بر سایر روش های بازاریابی و تبلیغات 

 

۱- تبلیغات گوگل google ads

 شما هزینه می کنید و تبلیغات کیلیکی را استارت می زنید، اگر محتوای شما نامناسب یا بی کیفیت باشد مخاطب بلافاصله بعد از کلیک کردن و وارد شدن به سایت شما، خارج می شود. اگر محتوای شما جذاب نباشد اصلا کلیک هم نمی کند. در هر حال برای شما هزینه دارد اولی از نظر پولی و در حالت دوم از نظر زمانی. 

در صورتی که یک محتوای با کیفیت و مرتبط مخاطب را در سایت نگه می دارد و احتمالا او از سایر محتوا نیز استفاده می کند و پس از اعتماد خرید هم انجام می دهد. 

 

۲- تبلیغات بنری در سایت های دیگر 

در این نوع تبلیغات نیز همان اتفاقی که در بالا گفتیم می افتد و البته با هزینه بالاتر. زیرساخت لازم قبل از هر تبلیغی تهیه محتوای ارزشمند است. 

 

۳- سوشال مدیا مارکتینگ 

در این نوع تبلیغ نیز مخاطب پس از دیدن تبلیغ به سایت یا شبکه اجتماعی شما وارد می شود و می بیند با تبلیغ شما هیچ سنخیتی ندارد. دوباره پای محتوای ضعیف و برنامه ریزی نشده در میان است! 

 

۴- اینفلوئنسر مارکتینگ 

در اینفلوئنسر مارکتینگ اگر شما سایت یا شبکه اجتماعی اصولی داشته باشید امکان اینکه بلاگرها و اینفلوئنسرهای معتبر با شما همکاری نکنند بسیار زیاد است و شما مجبور می شوید سراغ افراد محدودتر و کم اعتبار تر بروید و در نتیجه هر دو عامل یعنی تبلیغ ضعیف و محتوای ضعیف، بازخورد بسیار پایین می شود. 

 

برای محتوا هزینه کنید و این جمله کلیشه ای که ” محتوا پادشاه است” را هیچ گاه فراموش نکنید. 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *